יובש בעיניים - הסיבות, ההשפעות והטיפול לעיניים יבשות

נכתב בשיתוף לפידות מדיקל

מאות אלפי ישראלים סובלים מיובש בעיניים במהלך היום.
יובש בעיניים הוא הסיבה לכ-25% מכלל הפניות לרופאי העיניים והאופטומטריסטים
.

יובש בעיניים יכול להיגרם מסיבות רבות. גיל ושינויים הורמונליים, עבודה ממושכת מול מסכים (מחשבים, טאבלטים, סמארטפונים, טלוויזיות ועוד), הרכבת עדשות מגע, תנאים סביבתיים כמו רוח, מזג אוויר יבש, מפזרי חום ומיזוג אוויר, דלקות עיניים ואלרגיות, ניתוחי עיניים ושימוש בתרופות מסוימות - כל אלה ועוד עלולים לגרום לשיבוש בכמות או הרכב הדמעות וליובש בעיניים.

מה זה יובש בעיניים?

עין יבשה, כזו שהרכב הדמעות בה משובש, שלא נוצרות בה די דמעות או שהן מתאדות מהר מדי, היא תופעה שכיחה באוכלוסייה המערבית. קיימים שני סוגי דמעות: כאלו המופרשות בתגובה לגירוי ודמעות המופרשות בקביעות ומתפזרות על פני שטח הקרנית (דוק הדמעות).
תכולת הדמעות המופרשות בקביעות עשירה מאוד: הן מכילותנוסף למים גם חומרי הזנה, מינרלים, נוגדנים ומולקולות המגנות מפני זיהומים. הדמעות בנויות משכבה רירית (המצמידה אותן לעין החיצונית), משכבה מימית (שהיא מרכיבן העיקרי ומכילה בנוסף למים גם את חומרי ההזנה), ומשכבה שומנית (השכבה החיצונית אשר מונעת מהן להתאדות). היעדר איזון באחת מהשכבות עלול להוביל ליובש בעיניים.

השפעות:

האם לאחרונה הרגשתם תחושת גירוד בעיניים? טשטוש ראייה? צריבה? אי נוחות? תחושת "חול", "גרגרים" או גוף זר בעיניים? יובש בעיניים או דמעת?
אם התשובה לאחד או יוצר מתסמינים אלו היא כן, ייתכן שגם אתם, כמו רבים אחרים, סובלים מיובש בעיניים. יובש בעיניים עלול להוביל לפגיעה בתפקוד היומיומי בפעילויות כמו קריאה, נהיגה, צפייה בטלוויזיה,עבודה מול מחשב ועוד, ובכך לפגוע באיכות החיים.

הפתרון

הטיפול הנפוץ ביותר הוא הזלפה מקומית של טיפות ליובש בעיניים. טיפול זה מקל על תסמיני היובש וגם מקנה הגנה מסוימת לעין החיצונית מפני מזקים שנגרמים בשל היובש. קיימים סוגים שונים של תכשירים כאלו, והם צריכים להינתן בהתאם להפרעה הספציפית שקיימת בדמעות ולחומרת המצב. בנוסף, בשימוש מתמשך, חשוב להשתמש בתכשירים שאינם מכילים את החומר המשמר BAK (בנזלקוניום כלוריד) אשר יכול לגרום נזק לעין החיצונית.